Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Pamięć krótkotrwała jest początkowym procesem, w którym informacje przez nas pobierane zostają przetworzone i zachowane w mózgu. Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej jest ważne, ponieważ podnosi naszą koncentrację oraz polepsza utrwalanie informacji.

Dlaczego warto ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej stymulują nasz mózg. W obecnych czasach kiedy jesteśmy przytłoczeni nadmiarem doznań, łatwo stajemy się przebodźcowani, a nasza koncentracja spada. Skutkiem tego jest pogorszenie się skupienia, pamięci krótkotrwałej oraz pozostałych schematów pamięciowych.

Odbija się to na naszym komforcie oraz utrudnia funkcjonowanie. Każdy z nas doświadczył uciążliwego uczucia, że o czymś zapomnieliśmy i wiemy, jak to jest frustrujące. W momencie, kiedy takie sytuacje się powtarzają, nie możemy połączyć faktów lub przypomnieć sobie, co planowaliśmy zrobić, może to oznaczać, że nasza pamięć się pogarsza.

Wówczas warto wprowadzić czynności, które pomogą nam poprawić pamięć krótkotrwałą. Ćwiczenia na problemy z pamięcią nie muszą być uciążliwe. Stosując je systematycznie, każdego dnia, zobaczysz jak pozytywnie wpłyną na Ciebie i jednocześnie nie poczujesz, że Cię obciążają.

Na każdym etapie rozwoju człowieka, od dziecka po dojrzały wiek, ćwiczenia pamięci są ważne, ponieważ stymulują nasz mózg. A nasza pamięć długotrwała zależy od pamięci krótkotrwałej.

Co zrobić, żeby poprawić pamięć krótkotrwałą?

Nawet proste czynności mogą przerodzić się w świetny trening pamięci krótkotrwałej.

Każda czynność oraz gra, która opiera się na skojarzeniach, powtórzeniach lub zapamiętywaniu sekwencji stymuluje pracę naszego mózgu. To proste ćwiczenia, które możesz wykonywać w każdym wieku. Pamiętaj jedynie, że ich systematyczność też ma znaczenie.

Nie każdy może lubić zadania matematyczne lub zagadki, ale istnieje dużo innych lżejszych opcji jak np. puzzle, wyszukiwanie różnic w obrazkach lub rozwiązywanie krzyżówek. Możesz uczyć się na pamięć wierszyków, tekstów piosenek lub starać się zapamiętać fragmenty książek. Wszystko to będzie stymulowało Twoje myślenie.

Techniki relaksacyjne (poprawny oddech, medytacja, łagodne dźwięki, joga itp.) sprawiają, że nasze ciało się rozluźnia, a umysł uwalnia. Jeżeli nie mamy stresów na swoich barkach, poprawia się nasza koncentracja, a co za tym idzie, zwiększa się ilość zapamiętanych informacji, które mogą zostać przetworzone w pamięć długotrwałą.

Ćwiczenia pamięci to równocześnie ćwiczenia rozwijające mózg. Zadbaj o ich systematyczność i ciesz się świeżością umysłu przez długie lata.